εκδηλώσεις τμήματος

ΠΙΑΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ
Αίθουσα Δ. Μητρόπουλος | Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 23.11.2023
Αίθουσα Διώνη Δήμου Αρταίων, 29.11 και 5.12.2023

Το 2023 ο Σύλλογος Οι Φίλοι της Μουσικής γιορτάζει 70 χρόνια από την ίδρυσή του. Στο πλαίσιο αυτής της επετείου, και με γνώμονα το γνήσιο ενδιαφέρον του για τη μουσική δημιουργία, απηύθυνε πρόσκληση σε έλληνες συνθέτες, ανεξαρτήτως ηλικίας και επιπέδου, να συνθέσουν μία μινιατούρα για σόλο πιάνο διάρκειας ενός λεπτού. Σκοπός ήταν να συγκεντρωθούν 70 έργα ισάριθμων συνθετών, όσα και τα χρόνια του Συλλόγου. Το κάλεσμα αγκαλιάστηκε με ιδιαίτερη θέρμη και οι συμμετοχές ξεπέρασαν κατά πολύ τον προβλεπόμενο αριθμό.

Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου, οι νέες αυτές συνθέσεις -που θα αναρτηθούν στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Συλλόγου, ελεύθερες προς χρήση και μουσική εκτέλεση- παρουσιάζονται στο Μέγαρο σε δύο συνεχόμενες συναυλίες (ώρα έναρξης 17:00 και 20:30) από πιανίστες και πιανίστριες που φοιτούν στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου θα παρουσιαστεί στην αίθουσα Διώνη του Δήμου Αρταίων το πρόγραμμα της βραδινής συναυλίας του Μεγάρου και την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου το πρόγραμμα της απογευματινής συναυλίας, μαζί με μερικές ακόμη μινιατούρες που θα παρουσιαστούν μόνο στην Άρτα (ώρα έναρξης και για τις δύο συναυλίες 19:30).

ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ME την Αρταίων Δημοτική Ανώνυμη Εταιρεία ΟΤΑ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ
Λορέντα Ράμου

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ
Λορέντα Ράμου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πιάνου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Βαλέρι Ισμαγκίλοφ, καθηγητής Πιάνου στο Μουσικό Σχολείο Άρτας και μεταδιδάκτορας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ οι πιανίστες – υπότροφοι του εκπαιδευτικού προγράμματος «Art Campus» των Φίλων της Μουσικής: Μυρτώ Μπαμπαράκου και Ίνα Χατζάρη, σε διδασκαλία Σταύρου Κόλλια.

Δείτε το αναλυτικό δελτίο τύπου του τμήματος, καθώς και την αφίσα της συναυλίας.

Παράσταση-διάλεξη του Alex Peh στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων την Τετάρτη 18 Μαΐου στις 20:00.
Δείτε εδώ την αφίσα της εκδήλωσης.

αφιέρωμα του τμήματος μουσικών σπουδών στα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821

ανοιχτές πύλες

συναυλίες