ανακοινώσεις τρίτων

18/11/2020: 12o ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ (Θεσσαλονίκη, 27-29 Νοεμβρίου 2020)

Τα τέσσερα πανεπιστημιακά τμήματα μουσικής και μουσικολογίας των ελληνικών πανεπιστημίων, δηλαδή, τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Ιονίου Πανεπιστημίου, καθώς και το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, συναντώνται για δωδέκατη συναπτή χρονιά στο καθιερωμένο και ιδιαίτερα επιτυχημένο ετήσιο Διατμηματικό Μουσικολογικό Συνέδριο υπό την αιγίδα της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας.
Φέτος, τη διοργάνωση του 12ου Διατμηματικού Μουσικολογικού Συνεδρίου έχουν αναλάβει το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Οι εργασίες του συνεδρίου θα διεξαχθούν από την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020 μέσω της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης zoom. Για αυτόν τον λόγο, όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες του συνεδρίου θα πρέπει να έχουν εγκατεστημένη στον υπολογιστή/tablet/κινητό τους τη σχετική εφαρμογή (https://zoom.us/download). Όσοι αντιμετωπίσουν προβλήματα ή δυσκολίες με τη διαδικασία μπορούν να επικοινωνήσουν με την οργανωτική επιτροπή για βοήθεια μέσω του λογαριασμού email του συνεδρίου. Επισημαίνεται ότι οι σύνδεσμοι για τις συνεδρίες, στρογγυλές τράπεζες και εργαστήρια του συνεδρίου (μαζί με πρόσθετες τεχνικές οδηγίες) θα αποσταλούν με ξεχωριστό emailμετά τη λήξη της προθεσμίας προ- εγγραφών σε όλους όσους έχουν κάνει προ-εγγραφή στο συνέδριο.
H προθεσμία προ-εγγραφών παρατείνεται έως τις 23/11/2020 (https://forms.gle/ksUJBWSTFLwTc3kbA).
Εδώ η Αφίσα του Συνεδρίου  και εδώ το Πρόγραμμα του Συνεδρίου

Επικοινωνία: conf.eme.2020@gmail.com
Υπεύθυνος γενικού συντονισμού συνεδρίου: Πέτρος Βούβαρης
Οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου: Πέτρος Βούβαρης, Ελένη Καλλιμοπούλου, Αθηνά Κατσανεβάκη, Γιώργος Κίτσιος, Ευαγγελία Σπυράκου, Δανάη Στεφάνου
Επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου: Αθανάσιος Ζέρβας, Εύη Νίκα-Σαμψών, Αναστασία Σιώψη, Ιάκωβος Σταϊνχάουερ

18/11/2020: 2021/ 2022 NEC FELLOWSHIPS – CALL FOR APPLICATIONS

Dear Friends,

New Europe College-Institute for Advanced Study in Bucharest (Romania) launches the annual competition for the 2021/2022 Fellowships. Romanian and international scholars in all fields of the humanities and social sciences (including law and economics) are invited to apply.
Starting this year, we invite candidates to submit their proposals via NEC’s application platform available at applications.nec.ro.
Please find details about our programs and guidelines for the application at: https://nec.ro/fellowships/apply-for-a-fellowship/.
The deadline is 15 January 2021.
We would appreciate if you could circulate this Call within your community of researchers.

Thank you for your time.
With best wishes,
Ana-Maria Sîrghi

Programs Assistant